Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Korzystając z ten fakt, możemy z niej skomponować wyjątkowe modele żywopłotów. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie zdobędzie unikalny wygląd i będzie się polecać spośród żywopłotów w okolicy.

Rosnące na polach i bagiennych bagnach wierzby od antycznych czasów zagościły w domowych zieleńcach. Umiłowaliśmy je za krasę oraz wiosenne kotki. Nie są uciążliwe, potrzebują zaledwie mrowie wody oraz troszeczkę słońca. Nasycą się nieledwie wszelką glebą.


Niewiele drzew potrafi też identycznie ekspresowo regenerować stracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby niezwykle bezproblemowo odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty lub nawet uszkodzony pęd zanurzony w przemokłej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz odda zaczątek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, tak aby z wierzb produkować plątane przęsła ogrodzeniowe czy też płotki zatopione liśćmi. Na pewno należałoby posiadać tak fikuśne płot. Najlepiej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te typy wierzby na ogrodzenia mają kilka jednakich cech:

wytwarzają proste, długie i bardzo sprężyste pędy – dzięki temu można łatwo formować formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po ścięciu- w niedługim okresie zdołamy wypleść skończone przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak mamy już idee na formę płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, znalezienie ich w przesłankach zwyczajnych jest mozolne, bowiem dziko rosnące krzewy sporadycznie emitują nadzwyczaj długie i prostolinijne pędy. Najporządniej jest zaplanować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na konsekwencja będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wytypujmy w pierwszej kolejności punkt w skwerze, ździebko przez nas odwiedzane i w żadnym wypadku .Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie możemy otrzymać spośród dziko narastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, ażeby się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby wystawał wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się zagęszczają, tym samym powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy bądź dwa honorujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy sporadycznie przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s